Ülikoolist personaalmeditsiini praktikale ja edasi andmeinseneriks

Ülikoolist personaalmeditsiini praktikale ja edasi andmeinseneriks

Oli soe suveõhtu, kui saatsin meili STACCi sooviga praktikale tulla ja, voilà, paari nädala pärast vastati, et me siin nüüd suvepuhkuselt tagasi ning võin rääkima tulla. Olin värskelt lõpetanud bakalaureuse Tartu Ülikooli informaatika erialal ning plaanisin sügisest jätkata magistriõppes, kuid otsisin ka tööpositsiooni, mis ei oleks päris mutritöö. 

STACCi poolt pakutav praktika koht oli personaalmeditsiini suunas, “which is all about the science”, ning sobis ideaalselt magistriõpingute kõrvale. Eesmärgiks oli uurida ravi trajektoore kasutades selleks haigekassa raviarveid ning erinevaid masinõppe meetodeid. Juhendajateks/mentoriteks olid oma ala spetsialistid ja doktorid ning kui algus võiski esineda teatud aukartust nende suhtes, siis lähemal tutvumisel osutusid nad täiesti muhedateks ja toredateks inimesteks.

Kool ja töö komplementeerisid üksteist hästi. Tihti sai loengutes ja praktikumides läbi käidud teemasid terviseandmete peal rakendada ning ei pidanud ainult MNIST ja IRIS andmehulkade peale lootma jääda. Graafik oli vaba ning valisin ise, millal koolile ning millal tööle aega kulutan. Kordagi ei tekkinud tunnet, et üks kompromiteerib teist. Niimoodi möödusid mõlemad magistri aastad, mis kulmineerusid magistritööga. Töö tuumikuks oli peidetud Markovi mudeli abil lühikeste ravikäikude kokkulappimine ühtseks graafikuks. Graafiku eesmärgiks oli anda ülevaade haigustest, mis inimesi teatud eluetappidel valdavad. Töö ise oli vägev, uudne ja värvikas, kuid retsensendi arvates päris kõiki vajaminevad selgitused kirja ei saanud. 

Peale magistrit liikusin tervisesuunast üle STACCi ärisuunda andmeinseneriks, kes erinevalt andmeteadlasest tegeleb pigem andmete käitlemise, kui nende uurimisega. Näiteks tuli mul nuputada, kuidas saaks 100M reaga faili lokaalses arvutis sisse lugeda. Vastus on, et väga ei saagi. Töö ise on vaheldusrikas. Projekte on olnud paljudest valdkondadest alates tarneahelate optimeerimisest, kuni põllumajanduses külviaja ennustamiseni. Lisaks kuuleb köögis, millega teised töökaaslased tegelevad ehk kokkuvõttes saab väga hea ülevaate, mis IT maailmas päriselt toimub. 

Kokkuvõttes on minu aeg STACCis olnud väga viljakas, olen nende kolme aasta jooksul omandanud suure kogemustepagasi, kolm särki ja loendamatu hulk pastakaid.