Inglise keele õpetajast andmeteaduse projektijuhiks!

Inglise keele õpetajast andmeteaduse projektijuhiks!

Juba päris pisikesest peale olin ema ning mõlema vanaema eeskujul veendunud, et minust saab kunagi õpetaja. Peale bakalaureuse õpinguid plaanisin alustada magistriõpet ühel Tartu Ülikooli õpetajakoolituse õppekavadest. Tutvusringkonnas töötavad õpetajad palusid mul tungivalt enne proovida õpetajaametit eesmärgiga näha, kas see on tõesti minu ainuke kutsumus. Võtsin head nõu kuulda ning juba peale poolt aastat õpetajana mõistsin, miks mulle sellist nõu anti. Läbi mitmete elu keerdkäikude jõudsin otsusele minna magistrisse hoopis IT-d õppima. 

Mida rohkem sellesse maailma sukeldusin, seda rohkem hakkas põletama unistus praktikast mõnes eriti ägedas infotehnoloogia ettevõttes. Eriti ulmelise ja kättesaamatu unistusena tundus päris töökoht mõnes taolises firmas. “Ole oma unistustega ettevaatlik, neil on kombeks täituda!” Sain õpetajana töötada kaks aastat, kuniks mulle avanes võimalus sooritada praktika STACC-is. Ettevõte jäi mulle silma kevadel toimunud Delta karjääripäeval ning sealt hakkas kasvama soov oma praktika just STACC-is sooritada. Esialgu lükkasin sisemistest kõhkustest tingituna firmaga ühenduse võtmist edasi. Aktiivselt praktikat otsides ja palju äraütlemisi saanuna tundus tol hetkel lihtsalt niisama kirjutades asi täiesti lootusetu. Kuna olin tudengina aktiivselt osa võtnud STARTERtartu programmis, otsustasin ära kasutada sealt saadud tutvusi, mille kaudu leidsingi lõpuks oma tee STACC-i. Kõik läks palju paremini, kui loota julgesin ning peale praktika lõppu sai minust STACC-i projektijuht ning analüütik. 

IT firmas töötamise müüdid vs tegelikkus:

  • “Patsiga poisid”, kes ei oska ega taha suhelda – ma ei oleks eluilmas osanud arvata, kui sõbralikud, armsad, toetavad ja ettevõtlikud inimesed ühes infotehnoloogia ettevõttes võivad töötada. 
  • Kartsin, et kui mingites kohtades on teadmisi vajaka, lõpetatakse tööleping võrdlemisi kergelt – tegelikult on kolleegid alati valmis aitama ja uuesti seletama. Muredega ei pea üksi olema! 

Kõige tähtsamad õppetunnid STACC-is töötades: 

  • Rumalaid küsimusi tõepoolest ei ole olemas. Rumalaks jääb vaid see, kes ei küsi! 
  • Uusi väljakutseid ei tasu karta – muidu ei tule ka kogemus.
  • Nii kliendi kui kolleegidega suheldes kasuta möödarääkimiste vältimiseks mõtete peegeldamist.
  • Hea meeskond on edu alus!

Pisemaid ja tehnilisemaid õppetunde ei jõuaks vist keegi üles lugeda. Üks, mis on kindel – tegijal juhtub. Neil, kel juhtub, on erinevalt mitte-tegijatest ka millestki õppida ning end arendada! 

Ühel külmal ja sombusel hommikul tööle tulles tundsin suurt väsimust. Tundsin, et kuidagi üldse ei jaksa ega viitsi tööle minna. Mida lähemale Delta kullatriibuline ettevõtlusmaja jõudis, seda väiksemaks raskustunne minu sees hääbus. STACCi ust avades paiskus mulle vastu värskelt ahjust tulnud küpsetiste lõhn. Negatiivsed emotsioonid olid juba peaaegu olematud. Viimased neist haihtusid siis, kui kolleegidega kohvitassi taha jutustama jäin. Ma poleks iialgi arvanud, et üks töökoht võib olla nii hubane, kodune ja armas. Siinkohal mõtlen küll ka kontoriruume, kuid siiski eelkõige siin toimetavaid inimesi, kellega koos on alati tore ning kes kunagi ei kõhkle abikätt ulatamast. Avan, et STACCi kollektiivis on see maagiline “miski”, mis selles kohas töötamise niivõrd nauditavaks teeb. 

Olen igavesti tänulik, et STACC andis mulle võimaluse ennast tõestada ning nende imeliste inimeste käe all õppida ja kasvada! Soovitan soojalt kõigil STACCi kandideerida ja lasta võimalustel enda ellu tulla.