Eesti IT-firma loob rakendust, millega riigid saavad teenida miljardeid eurosid maksutulu

Eesti IT-firma loob rakendust, millega riigid saavad teenida miljardeid eurosid maksutulu

Aurora Solutions OÜ loob euroraha toel käibemaksu- ja tollideklaratsioonide teenusplatvormi, mis võimaldab riikidel oluliselt suurendada maksutulu laekumist.

Järgmise aasta 1. jaanuarist hakkab Euroopa Liidus kehtima uus rahvusvahelise e-kaubanduse käibemaksu direktiiv, mis kaotab kolmandatest riikidest saabuvate saadetiste impordi alampiiri (seni 22 eurot) ning kõik väljastpoolt liitu saabuvad saadetised maksustatakse käibemaksuga. Samuti muutub kohustuslikuks e-kaubanduse saadetise elektrooniline deklareerimine enne selle saabumist ELi piiripunkti.
“Hetkel maksab manuaalne deklaratsiooni loomine Euroopa Liidus 15-25 eurot, elektrooniline deklaratsioon 2,5-5 eurot. Aurora Solutionsi teenusega on hind 0,05 kuni 2 eurot, sõltuvalt kliendi poolt teostatavatest deklaratsioonide arvust aastas,” sõnas firma asutaja Marko Lastik.
“Aurora Solutions loob universaalset globaalset süsteemi. Oleme teadlikud mõnest üksikust konkurendist, aga oleme alustanud varem ja meie süsteem tuleb märksa põhjalikum,” lisas ta.
Uued nõuded kohustavad e-kaubanduse platvorme ja jaemüüjaid kasutama HS-koode, mis teevad digitaalsete teenuste väljatöötamise võimalikuks. Aurora Solutions arendab plokiahelal põhinevat iseõppivat süsteemi, mida töötatakse välja koostöös Tallinna Tehnikaülikooli ja OÜga STACC.
STACC loodi Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning mitme Eesti IT-ettevõtte poolt 2009. aastal eesmärgiga viia läbi ettevõtlussuunitlusega arendusprojekte andmeteaduse ja masinõppe valdkonnas.


Ettevõte sai 1,3 miljonit eurot ELi toetust

OÜ Aurora Solutions on saanud sihtasutuse Archimedes kaudu 1,3 miljonit eurot ELi struktuurifondide toetust e-kaubanduse käibemaksu- ja tollideklaratsioonide digitaliseerimise rakendusuuringule. Kogu projekti maht on kaks miljonit eurot.
Euroopa Liitu saabub aastas vähemalt seitse miljardit pakki väljastpoolt liitu ning hetkel puudub ühtne ja efektiivne süsteem saadetiste deklareerimiseks. Euroliit kaotab igal aastal kolmandatest riikidest saabuva e-kaubandusega ligikaudu viis miljardit eurot käibemaksu. Samuti kaotavad liikmesriigid miljardeid eurosid tollimakse valesti või odavamalt deklareeritud importkaupade tõttu.
Aurora Solutionsi teatel teevad nendega koostööd paljud euroliidu tolliametid, platvormid ning Euroopa ja Aasia postiettevõtted. Pilootprojektis osaleb ka Eesti maksu- ja tolliamet.


Aurora Solutions liitus Eesti EXPO paviljoniga

Hiljuti liitus Aurora Solutions Dubai EXPO 2020 Eesti paviljoniga. “See on suurepärane näide koostööst ettevõtete, riigi ja teadusasutuste vahel,” ütles Dubai EXPO 2020 Eesti esinduse juht Andres Kask pressiteates.
“Eesti firmana on meil hea meel edendada Eesti kui riigi IT-edulugu,” sõnas Aurora Solutionsi juht Sid Hart. “Dubai EXPO on selleks ideaalne koht, kuna seal saame end tutvustada kogu maailmale ning taas kord kinnitada, et Eesti on parim riik digiarendusteks,” lisas ta.
Aurora Solutsionsi peakontor asub Eestis, harukontorid Suurbritannias, Hollandis ja Hongkongis.
Maailmanäitus Dubai EXPO toimub 20. oktoobrist 2020 kuni 10. aprillini 2021.

Uudis pärineb portaalist IT-uudised, autor Indrek Kald.